Miedziowy Znicz to jeden ze sztandarowych projektów stowarzyszenia Muzeum Zagłębia Lubin. Czas płynie nieubłaganie, w związku z czym każdego roku odchodzą od nas kolejne ważne postacie związane z Zagłębiem oraz Miedziową społecznością.
Jednym z fundamentów naszej misji jest docieranie do tych ludzi, by spisywać ich wspomnienia i przekazywać ich historie kolejnym pokoleniom, a kiedy przyjdzie na to czas, pielęgnować pamięć o nich i oddawać im szacunek poprzez zapalenie na ich grobach symbolicznych zniczy, by upamiętnić ich dokonania i wkład w naszą małą Miedziową ojczyznę.
Projekt Miedziowy Znicz to cykliczne wydarzenie, które swój początek będzie mieć każdego roku z początkiem września, gdy przygotowywać będziemy wszystkie aspekty organizacyjne. Jest to jednak jeden z tych projektów, które bez Waszego wsparcia będą piekielnie trudne w realizacji.
Z tego miejsca zwracamy się więc do całej Miedziowej społeczności o pomoc. Los rozrzucił nas czasem po całym świecie, ale gdziekolwiek przyszło Wam obecnie żyć, możecie być częścią tego projektu. Jeśli chcecie ramie w ramie z nami oddać hołd i szacunek tym ludziom, dajcie nam znać. Każda para rąk może się przydać.
—————-—————-—————-—————-—————-—————-—————-
Początek jednego ze sztandarowych projektów stowarzyszenia Muzeum Zagłębia Lubin swój początek miał w… Łodzi. Marcin Krakowiak, znany szerzej jako @RetroWidzew i prowadzona przez niego od lat akcja #WidzewskiZnicz była bezpośrednią inspiracją do przeniesienia jej na nasz grunt. Marcin służył nam pomocą i wsparciem od samego początku, za co należy mu się wielki szacunek i nasza wdzięczność.
Zanim jednak o tym, co osiągnąć się udało, kilka słów o kulisach.
Jak się pewnie domyślacie, tego typu przedsięwzięcie związane jest z kosztami, których ponoszenie przerasta możliwości przeciętnego kibica. Nie inaczej było w tym wypadku. Mało kto z nas może swobodnie przeznaczyć z własnej kieszeni kwotę kilku tysięcy złotych, potrzebnych, aby pokryć koszty produkcji zniczy, vlepek, kosztów transportu oraz wysyłki materiałów do miejsc, do których osobiście dotrzeć nie było możliwości. Uruchomiona na ten cel zrzutka nie poszła po naszej myśli, gdy z udało się zebrać niespełna połowę z zakładanych kosztów. Mimo wszystko kłaniamy się w pas tym osobom, które w tym przedsięwzięciu zdecydowały nas wesprzeć. To dzięki Wam wiele z tych zniczy udało się zapalić i za to serdecznie Wam dziękujemy.
Samo przygotowanie listy miejsc, do których chcieliśmy dotrzeć, również nie było łatwym zadaniem. Określona wstępnie liczba około 100 sztuk bardzo szybko została przekroczona i ostatecznie zatrzymała się dopiero na 130 sztukach, a brakujące środki pokryte zostały z prywatnej kieszeni pomysłodawcy oraz głównego organizatora akcji, niezastąpionego Krzyśka Kostki. W tym samym czasie skontaktował się z nami Paweł Szyndrowski (wychowanek Zagłębia z rocznika 1969), który nie dość, że pomógł z zamówieniem, to jeszcze sam zafundował 50 kompletnych zestawów (znicz, wkład, karta informacyjna), co pozwoliło dopiąć akcję i dotrzeć na wszystkie zaplanowane groby. Stronę logistyczną pomógł dopiąć nieoceniony Adam Pytlarz, na którego zawsze w takich sytuacjach możemy liczyć.
Ruszyła więc domowa akcja oklejania zniczy i pakowania. Kilkanaście sztuk trzeba było wysłać pocztą i kurierem. Część została odebrana osobiście, a część we własnym zakresie rozwoziliśmy po regionie. Wszystko po to, by w każdym z wybranych przez nas 130 miejsc w jednym czasie mogły symbole pamięci. Niezmiernie jesteśmy wdzięczni, że w tym aspekcie mogliśmy liczyć na wielką pomoc ze strony stowarzyszenia Zagłębie Fanatyków, kibiców związanych z wieloma FC naszego klubu, ale również kibicom innych klubów, którzy zgodzili się pomóc nam w realizacji akcji. Należy Wam się za to wielki szacunek.
Osobne podziękowania kierujemy dla bliskich i rodzin zmarłych, którzy w odległe zakątki Polski zabrali ze sobą znicz i zapalili go w tym szczególnym dniu na grobach swoich bliskich. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się w pierwszej edycji akcji dotrzeć do:
Brzegu, Oławy, Wrocławia, Legnicy, Złotoryi, Bolesławca, Warty Bolesławieckiej, Lipin, Chocianowa, Polkowic, Obory, ale także Szczecina, Poznania, Rzeszowa, Kielc Olsztyna, Krakowa, Częstochowy, Katowic czy Chorzowa. To jednak nie wszystko. Udało się nam dotrzeć również poza granice naszego kraju. Miedziowy Znicz zapłonął więc też we Francji, Niemczech, Szwecji, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych.
Czas jednak powiedzieć też kilka słów o tym, z jak fantastycznym odzewem spotkała się nasza akcja. Projekt ma bowiem też drugie oblicze, równie ważne jak jego główny cel. Pozwala bowiem dotrzeć do rodzin wszystkich tych osób, które doceniając pamięć, chętnie dzielą się z nami swoimi opowieściami, czy pamiątkami po swoich bliskich.
Były łzy wzruszenia, cudowne opowieści o tacie, mężu, bracie, dziadku czy wujku. Dzięki tym kontaktom powstanie wiele biogramów i nowych materiałów dotyczących naszej klubowej historii. Wiele z tych osób nie ukrywało radości, że pomimo upływających lat ich bliscy wciąż są ważną częścią Miedziowej Tożsamości.
Najlepszą puentą, która w całości wynagradzała cały trud i wysiłek włożony w tę akcję, były słowa: “Mój ojciec do końca życia był dumny, że grał w Zagłębiu”,
Zagłębiaku bądź dumnym kibicem, szanuj historię i pokolenia, które tworzyły ten klub i były przed Tobą!
Podsumowaniem całej akcji była msza w intencji zawodników, trenerów, działaczy i sympatyków Zagłębia Lubin oraz lubińskiej społeczności sportowej. 30 listopada 2023 r. odbyła się w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubinie. Podczas tzw. apelu zmarłych wyczytano z imienia i nazwiska ponad 150 osób związanych z wieloma sekcjami sportowymi Zagłębia Lubin, Amico Lubin, Górnika Lubin, Cuprum Lubin, Tridon Lubin, Górnika Polkowice, LUKS Ziemi Lubińskiej oraz Aeroklubu Zagłębia Miedziowego. Wspominaliśmy również kibiców i sympatyków związanych z lubińskimi klubami.
To jednak już za nami, a my powoli szykujemy się już do drugiej edycji. W pierwszych dniach września ruszymy z kolejną zbiórką funduszy, bowiem w tym roku chcielibyśmy dotrzeć do jeszcze większej ilości miejsc i upamiętnić jeszcze większą liczbę osób związanych z Miedziową sportową społecznością bądźcie więc czujni i gdy nadejdzie pora, nie szczędźcie grosza, by wspomóc nas w tym wyzwaniu.
Jeśli chcielibyście wspomóc nas w tym projekcie, zgłaszajcie się do nas już teraz. Znacie lokalizację grobów osób związanych z Zagłębiem, do których dotrzeć w zeszłym roku się nam nie udało, a może jesteście w stanie pomóc nam w logistyce? W tym projekcie do pomocy przyda się każda para rąk.
Dla wygody kontaktu oddajemy Wam:
- formularz kontaktowy na stronie stowarzyszenia www.muzeumzl.pl
- e-mail kontakt@muzeumzl.pl
- możecie też kontaktować się z nami za pomocą Facebooka, Twittera (X) lub Instagrama